Ego vici mundum – Ja sam pobijedio svijet
Riječ Poglavara Distrikta za mjesec travanj 2025.
Uskrs u Svetoj godini 2025.
Poštovana subraćo, časna braćo i sestre u redovništvu, dragi vjernici, prijatelji i dobročinitelji!
Uskrsli s križem u ruci raznosi svijet naše bijede, naše malodušnosti, naše nevjere, posebno u našoj današnjoj situaciji u Crkvi i društvu. On nam govori do svršetka svijeta: ovdje ćete morati trpjeti, ali imajte vjere, ja sam pobijedio svijet! (usp. Iv 16,33) Ali pogledajmo prvo našu trenutnu situaciju: što je ljudima ostalo od Uskrsa?
Uskrs u našem društvu u 21. stoljeću
Istinsko vjersko slavlje Uskrsa već je dugo posve reducirano u društvu. Činjenica da uskrsni zec još uvijek postoji i da se još uvijek održava nekoliko lijepih, ali uglavnom ne vrlo dubokih običaja, govori sve o bolnom smanjenju, čak i gotovo potpunom izumiranju, naše nekoć zapadne kulture. Nije da je lov na jaje loša igra, ali činjenica da su napredak i naglašena zrelost čovječanstva koji se proklamira 60 godina rezultirali sadašnjom situacijom, nije baš pohvalna za naše društvo. Prije nekoliko desetljeća sanjali smo o ujedinjenoj, mirnoj, stabilnoj Europi, u vrijeme kada je ta Europa već izgubila svoju dušu i svoju vjeru i tako počela tonuti u bezumnu beznačajnost i brutalno barbarstvo u svakom pogledu. Sve je to bila velika prijevara i nadasve obmana, osobito od strane neprijatelja Boga i Crkve.
Pravi Uskrs – i naše uskrsnuće
Na Uskrs slavimo pobjedu nad svijetom, pobjedu nad smrću po Kristu Uskrslom koji je božanskom snagom pobijedio smrt. Ako se izostavi Kristovo uskrsnuće, cijela naša vjera i naše kršćanstvo su besmisleni i suvišni. Grob je prazan, Isus je uistinu uskrsnuo! Isusovo uskrsnuće je povijesna činjenica! Isusovo uskrsnuće najsigurnije je jamstvo našeg vlastitog budućeg uskrsnuća. Kao Gospodar života, Krist je pobijedio grijeh i smrt. Dobra koja smo izgubili preko Adama, uključujući besmrtnost tijela, On nam je ponovno stekao u obilnijoj mjeri. (usp. Rim 5, 15.20)
Uskrsnuće Krista, koji je „Glava Tijela, Crkve, Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude prvak“ (Kol 1,18; usp. i Rim 8,29 i 1 Kor 15,20), zalog je, dokaz toga za nas. On je djelotvorni uzrok uskrsnuća za sve ljude (1 Kor 15, 21sl), a ujedno i egzemplarni uzrok za pravednike: jer On je taj koji će „naše tijelo preobraziti u tijelo slave svoje, snagom kojom može sve podložiti sebi.“ (Fil 3, 20sl; usp. tak. 1 Kor 15, 48sl)
Kristovo uskrsnuće također je egzemplarni uzrok našeg duhovnog uskrsnuća od smrti grijeha: „Kao što je Krist uskrsnuo od mrtvih slavom Očevom, tako i mi trebamo hoditi u novosti života.“ (Rim 6,4)
Resurrectio carnis – uskrsnuće tijela
Uskrsnuće tijela je obnova mrtvog ljudskog tijela i njegovo ponovno sjedinjenje s dušom koja mu pripada kroz Božju svemoć na Sudnji dan. To nas iščekuje! Uzvišeni izraz „resurrectio“ ukazuje na istovjetnost uskrsloga tijela sa sadašnjim. Izraz „carnis“ izražava da neće biti ponovno oživljena duša, čiji životni tijek nije prekinut smrću, nego da će to biti tijelo. Oživljavanje ljudskoga tijela koje se raspalo u prah je, i pored preobraženja, čudo Božje svemoći. Ovo smrtno mora se obući u besmrtnost (1 Kor 15, 53), čime je jasno naznačen cilj tijela koje treba uskrsnuti. Božanska objava ne samo da nam obećava uskrsnuće, nego ga dovodi u najintimniji odnos s drugim dogmama. Uči nas da je čovjek u početku stvoren besmrtnim, čak i fizički, posebnom Božjom dobrotom, te da potom mora pretrpjeti smrt kao pravednu kaznu zbog grijeha. Kroz otkupljenje po Kristu su nam na savršeniji način vraćena sva dobra koja smo izgubili grijehom (Rim 5,20) te je po njemu također potpuno pobijeđena smrt. (1 Kor 15, 25.54sl) Isus Krist je uskrsnuće i život. Tko u Njega vjeruje, živjet će, makar i umro. (Iv 11, 25)
Udovi trebaju također sudjelovati u slavi Glave Crkve. U skladu sa svim ovim velikim učenjima o uskrsnuću u Svetom pismu – vrlo je vrijedno pročitati i razmotriti relevantne odlomke – veliki crkveni oci također opravdavaju vjeru u naše uskrsnuće pozivajući se na potpunu Kristovu pobjedu nad grijehom i njegovim posljedicama, također s obzirom na naša tijela, i na dostojanstvu ljudskih tijela kao udova Kristovih, na njihovom posvećenju po krštenju i posebno po euharistiji, na prebivanju Duha Svetoga u opravdanima. Kristovo uskrsnuće je djelatni uzrok i uzor našeg uskrsnuća. Uskrsnuće od mrtvih je opće uskrsnuće. Svi koji su umrli uskrsnut će, dobri i zli, kako nam govori Sveto pismo, Tradicija i Učiteljstvo Crkve. Uskrsnuće nije rezultat prirodnog razvoja, nego čudesan proces; to će se dogoditi u isto vrijeme za sve.
Proslavimo Uskrs duhovnom pripravom!
„Grob je prazan, junak se budi, Spasitelj je uskrsnuo! Tu se vidi snaga njegova božanstva, koje pokorava smrt. Ne može mu se oduprijeti ni pečat, ni grob, ni kamen, ni stijena; ako ga i sama nevjera ogradi, ugledat će ga kao pobjednika. Aleluja!“ „Spasitelj je uskrsnuo, oslobodio se okova smrti: On, kao pravi uskrsni Jaganjac, došao je pretrpjeti smrt za nas. Aleluja, aleluja!“ Tako volimo pjevati prekrasne tradicionalne uskrsne pjesme tijekom uskrsne procesije i tijekom cijelog uskrsnog vremena. Naši katolički preci duboko su živjeli od otajstva uskrsnuća. Uskrsna radost nakon stroge korizme za njih je bila istinska. Pokušajmo Uskrs slaviti na više katolički način. Uskrs je najstariji, najviši, najčasniji i najmilostiviji blagdan u cijelom kršćanstvu, toliko visok da ga Crkva ne slavi samo jedan dan, ne kroz osminu – to jest tjedan dana – nego kroz jubilarnu oktavu, sedam puta po sedam dana, to jest 49 dana, a 50. dan – Pentekoste na grčkom – je dan Duhova, koji se opet slavi s osminom. Prava uskrsna radost je duboka duhovna radost zbog uskrsnuća Gospodinova, radost zbog našeg spasenja.
Dobro se pripremimo za Uskrs kroz vrijeme Muke i Veliki tjedan. Neprestano potičem ljude da ponovno otkrivaju tradicionalne pobožnosti, posebice križni put, pobožnost Svete ure i Pet Kristovih rana. Razmotrimo Kristovu muku, Njegovu muku i smrt za nas. Pripravimo svoje duše temeljitom i dobrom uskrsnom ispovijedi. Nastojmo u crkvi prisustvovati cijelom svečanom korizmenom bogoslužju, osobito na Cvjetnicu, sudjelujući u blagoslovu grančica, procesiji i Misi, na Veliki četvrtak prisustvujući službi Večere Gospodnje, Svetoj uri i klanjanju, obredima Velikog petka s procesijom Svetome grobu, pohodu Svetome grobu na Veliki petak i Veliku subotu te na kraju na Vazmenom bdijenju s ponegdje uobičajenom uskrsnom procesijom (tzv. Uskrsnuće) te svečanoj Misi na Uskrsnu nedjelju i Uskrsni ponedjeljak. Veoma vrijedi dobro doživjeti uskrsnu liturgiju, to je dar s neba i milost.
Pokušajmo ozbiljno shvatiti posljednje dane korizme do Velike subote, činiti pokoru (molitva, post, milostinja!), da se čistim srcem i u pravom duhu žrtve sjedinimo s raspetim Spasiteljem.
„Vjera moja ne smije se pokolebati,
O utješna misao!
Ja ću kroz Njegovo uskrsnuće
poput Njega ustati iz svog groba!
Aleluja!“
Blagoslovljen i sretan Uskrs!
S mojim svećeničkim blagoslovom,
p. Johannes Regele
Jaidhof, 1. travnja 2025.
Izvor: https://fsspx.at/